TR EN

Sezon Öncesi Değerlendirme: Ferhat Akbaş

06 Ağustos 2023

Baş Antrenörümüz Ferhat Akbaş’ın Sezon Öncesi Değerlendirmesi

 

Sezon öncesi kadro yapılanmamızı nasıl görüyorsunuz?

Kadro yapılanmamızda her sezon üzerine koyarak ve güçlenerek ilerliyoruz. Geçen sezon Şampiyonlar Ligi finaline ve lig finaline çıkmamızda katkısı olan tüm oyuncularımıza teşekkür ediyorum. Yıllar sonra hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi’nde finale kaldık. Bu bizim için önemli bir adımdı ama bu performans, kupaları kazanmamız için yeterli değildi.  Yeni sezon yapılanmamızda Naz Aydemir Akyol, Jovana Stevanovic ve Alexa Gray gibi kazanmayı bilen, önemli maçlarda sahada varlıklarını hissettiren isimleri takımımıza kattık. Hepsi kendi pozisyonunda çok önemli ve tecrübeli isimler. Martyna Czyrnianska'nin potansiyeli çok yüksek. Dünya voleybolunda uzun vadede adından çok söz ettirecek. Takım kurgusu olarak; yerli pasörle sahaya çıkmanın avantajlarını kullanacağımız çok açık. Defne Başyolcu ise çok fazla emek vererek A Takıma kazandırdığımız bir oyuncu. Bu sezon; pozisyon değişikliği için özel ilgi göstereceğimiz ve smaçör pozisyonuna da adapte edeceğimiz bir isim. Geçen sezon, Dilay, Defne gibi 9 sporcumuza, doğru projelerle 1. Lig'de sorumluluk verdik. Altyapı kadrolarımızı yenileyip, doğru antrenör ve oyunculara yatırım yaptık. Çok kapsamlı scout çalışmalarımız var. Bu yapılanma sonucunda altyapılarda şampiyonlukları ve yeni genç oyuncuları kazanan taraf olduk.

 

Hazırlık dönemi nasıl geçiyor?

A Takım sezon öncesi hazırlıklarımız, her oyuncumuzun bireysel durumuna göre farklı tarihlerde başlıyor. Sezon öncesinde her oyuncumuza özel olarak yaklaşmanın ve belli aşamalar sonrasında takımı bir araya getirmenin daha sağlıklı olduğunu biliyoruz. Milli takımlarda forma giymeyen oyuncularımızla yurt içi ve yurt dışında hazırlık maçları oynayacağız. Ama o aşamaya gelene kadar fiziksel çalışmalar daha ön planda olacak.

 

Şampiyonlar Ligi kurasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şampiyonlar Ligi grup aşamasında en önemli rakibimiz İtalyan temsilcisi Savino Del Bene Scandicci olacak. Onlarla oynayacağımız maçların gelecek turlarda çok fazla işimize yarayacağına inanıyorum. Güçlü bir teknik ekibe ve oyuncu grubuna sahipler. Yapacağımız sert maçlar bizi sonraki etaplara hazırlayacak. Kura çekimi sonrasında Massimo Barbolini ile konuştuk. İlerleyen turlarda eşleşmek yerine grup aşamasında eşleşmek bence her iki takıma da çok şey katacaktır.

Şampiyonlar Ligi Grup aşamasında alınacak her puan, eşleşmeleri doğrudan etkiliyor. Geçen sezon olduğu gibi; bu sezon da grup aşamasında Maritza Plovdiv ve Vasas Budapest maçlarımıza çok önem vereceğiz. Her maçın önemini bilerek sahaya çıkacağız.

 

Son olarak Milli takım başarısı hakkında değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Milli takımımızın muazzam başarısı bana göre gelecek altın madalyaların da habercisi. Voleybol; Türkiye'deki en büyük kadın hareketi. Bunu tüm voleybol ailesi yıllarca emek vererek başardı. Bu gururu bizlere yaşattıkları için tüm oyunculara, teknik ekibe ve kulüplerle hep işbirliği içinde olan federasyonumuza teşekkür ediyorum.

Biz de Eczacıbaşı Spor Kulübü olarak, 1966'dan beri Türk sporu için gösterdiğimiz çabayı ve kadınlarımıza ve kız çocuklarına başarı yolunda verdiğimiz

Haberi Paylaş

Son Haberler

Eczacıbaşı Dynavit, final serisi üçüncü maçından mağlup ayrıldı

15 Nisan 2024

Vodafone Sultanlar Ligi play-off final serisinin üçüncü mücadelesinde Fenerbahçe Opet’e konuk olan Eczacıbaşı Dynavit, karşılaşmayı 18-25, 19-25 ve 22-25’lik skorla mağlup olarak seride 2-1 geriye düştü.

Final serisinde durumu eşitledik

13 Nisan 2024

Vodafone Sultanlar Ligi play-off final serisinin ikinci mücadelesinde Fenerbahçe Opet’e konuk olan Eczacıbaşı Dynavit, karşılaşmayı 21-25, 22-25, 14-25, 25-14 ve 15-9’luk skorla kazanarak final serisinde durumu 1-1’e getirdi. Karşılıklı sayılarla baş

Eczacıbaşı Spor Kulübü Ürünleri Tümünü Gör

Dynavit