TR EN

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin
“2018 Kadınlar ve Spor Dünya Ödülü”
Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün

Eczacıbaşı Spor Kulübü, kadın voleybolunda dünyanın öncü kulüplerinden olması, binlerce genç kıza voleybol oynama imkanı sunması ve kadınların spordaki varlığını artırmaya yönelik çalışmaları nedeniyle, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) “Dünya Ödülü”ne layık görüldü. IOC tarafından 18 yıldır verilen, kadın ve spor alanında dünyanın en prestijlisi olan ödül, ilk kez bir spor kulübüne takdim edildi.

Eczacıbaşı Spor Kulübü Eski Kaptanı Selcan Çağlar ve Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı, 5 Ekim 2018 tarihinde Buenos Aires’te ödülü teslim alırken, Fotoğraf Kaynak: IOC Media, Mine Kasapoğlu

"Bizi çok mutlu eden bir ödül. Çünkü bu ödülün, spor alanında kazandığımız kupalarla ya da uluslararası başarılarımızla doğrudan bir ilgisi yok. Eczacıbaşı Spor Kulübü, erkek basketbolu ile çıktığı yola, kadın voleybolunu seçerek devam etti. Tüm kaynak ve yatırımlarını bu alana yönelterek, sporun kadınlar için daha ulaşılabilir olmasını sağladı. Kadın ve kız çocuklarının voleybola katılımını artırdı. IOC ödülüyle de bu çabalarımız taçlandırılmış oldu."

Faruk Eczacıbaşı

Fotoğraf Kaynak: IOC Media, Mine Kasapoğlu

Voleybolun oyuncu
fabrikası: Eczacıbaşı

1966 yılından bu yana sadece kulüp başarılarına değil, oyuncu yetiştirmeye de odaklanan ve yüzlerce genç kızı voleybola kazandıran Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün, kendi voleybol programları ile yetiştirdiği lisanslı voleybol oyuncularının sayısı 2017 itibariyle 11.000’i buldu.

Kadınları her alanda
desteklemekten
gurur duyuyoruz

Kulübümüz, profesyonel kadın sporcular yetiştirmenin yanı sıra yeni nesilleri doğru yönlendirecek, voleybol antrenörleri yetiştirmeye de önem vermektedir.

Sadece genç kızları voleybola kazandırmakla yetinmeyen Eczacıbaşı Spor Kulübü, kadınların spor alanında yönetimsel varlığını da artırmayı hedefliyor. Günümüzde kulüpteki 19 yönetim pozisyonunun 9’unda kadınlar yer alırken (%47), kadın antrenör ve kampüs koordinatörlerinin sayısı ise 25 (%45).

Geleceğin yıldızlarını
yetiştiriyoruz

Türk sporuna 50 yıldır çok sayıda sporcu ve spor adamı kazandırarak önemli hizmetlerde bulunan Eczacıbaşı Spor Kulübü, çalışmalarını alt yapılarda yaygınlaştırmak, binlerce çocuğa spor kültürü kazandırmak ve geleceğin yıldızlarını keşfetmek üzere Geleceğe Smaç projesini başlattı.

2016 yılında ES Voleybol ile işbirliği yaparak Geleceğe Smaç projesini hayata geçiren Eczacıbaşı Spor Kulübü, proje kapsamında 6-13 yaş arası binlerce kız çocuğunu sporla buluşturdu.

Kadınların gücüne inanıyor,
onları yürekten destekliyoruz

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Dünya Ödülü

Her yıl verilen bu değerli ödül hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Kadın ve Spor Ödülleri sitesine göz atabilirsiniz.

olympic.org
Dynavit